You are currently viewing ALTE ÎNDRUMĂRI CĂTRE PAROHII ȘI MĂNĂSTIRI PENTRU RESPECTAREA UNOR MĂSURI DE PREVENIRE A ÎMBOLNĂVIRII CU NOUL CORONAVIRUS (COVID-19)

I. SFÂNTA LITURGHIE
 se va oficia în exteriorul bisericii, cu respectarea numărului de participanți (maxim 100) și a distanței de 1 metru (eventual se vor așeza scaune);
 rânduiala proscomidiei poate fi făcută la Proscomidiar, înainte de începerea Sfintei Liturghii;
 pomelnicele vor fi puse de credincioși într-o cutie și pomenite ulterior, în taină, de către preot.
 se va organiza pangar exterior (masă).

II. ÎNMORMÂNTĂRI

1. Dacă decedatul este depus acasă:
 slujba înmormântării se va oficia după un tipic restrâns (max. 30 minute) în curte, în aer liber, cu participarea rudelor apropiate;
 deplasarea la cimitir se va face doar cu mijloace auto, fără opriri;
 dacă defunctul locuiește la bloc, slujba se va oficia la cimitir.

2. Dacă decedatul este depus la capelă:
 slujba se va oficia în fața capelei sau la cimitir.

3. Parastasul:
 slujba parastasului (rânduiala Parastasului pe scurt) se va oficia în exteriorul bisericii, cu respectarea normelor;
 praznicele de pomenire se vor face numai prin împărțirea de pachete.

III. ALTE ÎNDRUMĂRI
 deplasarea preotului la domiciliul credincioșilor se va face doar la bolnavi, pentru administrarea Sf. Taine a Împărtășaniei.
 slujbele ocazionale se suspendă pe toată durata stării de urgență.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI