You are currently viewing 100 DE ROMÂNI BASARABENI AU VIZITAT MÂNĂSTIREA DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

100 DE ROMÂNI BASARABENI AU VIZITAT MÂNĂSTIREA DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sâmbătă, 19 august 2017, un grup de 100 de români basarabeni au vizitat Mânăstirea Dealu, de lângă Târgoviște. Ajunși în acest loc încărcat de istorie și spiritualitate românească, pelerinii au primit iconițe, în semn de binecuvântare din partea Înaltpreasfinției Sale.
   Grupurile de vizitatori au venit în România, prin intermediul proiectului Cunoaște-ți țara, inițiat de Platforma Unionistă Acțiunea 2012, cu scopul promovării turistice, spirituale și culturale a țării noastre. În cadrul acestui proiect, doar în vara acestui an, 1000 de români basarabeni au vizitat obiectivele turistice și religioase din Județul Dâmbovița.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI