You are currently viewing 140 DE ANI DE ACTIVITATE UMANITARĂ A SOCIETĂȚII NAȚIONALE DE CRUCE ROȘIE DIN ROMÂNIA

140 DE ANI DE ACTIVITATE UMANITARĂ A SOCIETĂȚII NAȚIONALE DE CRUCE ROȘIE DIN ROMÂNIA

    

   Miercuri, 06 iulie 2016, a avut loc, în Județul Dâmbovița, aniversarea a 140 de ani de la înființarea Societății Naționale de Cruce Roșie din România, a cărei activitate umanitară a fost evidențiată în cadrul unul Simpozion, la care au participat numeroși reprezentanți ai Filialelor de Cruce Roșie din țară, primari, oficiali interni, precum și delegații ale partenerilor străini, din Kiev – Ucraina, Veszprem – Ungaria și Ialoveni – Republica Moldova.
   Seria alocuțiunilor a debutat cu mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, fost președinte, la nivel național, al acestei prestigioase instituții, prin care s-a elogiat activitatea Societății Naționale de Cruce Roșie, axată pe prevenirea și alinarea suferinței sub toate aspectele ei și, totodată, pe protejarea sănătatății și a vieții și pe respectul față de demnitatea umană, contribuind la crearea unui climat de încredere și stabilitate prin permanenta cooperare și colaborare cu Biserica. 

   La ceas aniversar, cu multă bucurie dorim tuturor ostenitorilor Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România o rodnică şi bogată activitate întru slujirea omului şi a comunităţii umane, cu sănătate, pace şi bucurii duhovniceşti.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI