You are currently viewing 27 DE INSTITUȚII SOCIALE SPRIJINITE DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

27 DE INSTITUȚII SOCIALE SPRIJINITE DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

Parohii din Arhiepiscopia Târgoviștei au sprijinit, săptămânal, pe tot parcursul acestui an, 27 de instituții sociale din județul Dâmbovița, cu obiecte igienico-sanitare, îmbrăcăminte, încălțăminte și rechizite. Acest demers aparține inițiativei Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ce a debutat acum câțiva ani și care are ca obiectiv susținerea unor nevoi concrete comunitare, ca exemplu pentru câți mai mulți, oameni sau instituții, dar și ca promovare a filantropiei creștine.

Aceste instituții sprijinite de Biserică sunt: Centrul Sf. Ierarh Nicolae – Târgoviște, Centrul Floare de Colț – Târgoviște, Centrul Sf. Ap. Andrei – Gura Ocniței, Spitalul Județean-Târgoviște, Spitalul Municipal – Târgoviște, Spitalul Ochiuri, Centrul de zi – Răzvad, Centrul Social Creștin -Târgoviște, Centrul de zi Autism – Târgoviște, Centrul Social – Țuicani, Căminul de bătrâni – Racovița, Căminul de bătrâni – Sagricom, Centrul de Asistență – Bucșani, Fundația Eroilor, Centrul Casa Soarelui – Târgoviște, Căminul de bătrâni – Mereni, Căminul de bătrâni – Bălteni, Căminul de bătrâni – Movila, Centrul Social – Ghergani, Căminul de bătrâni – Pucioasa, Spitalul orășenesc Pucioasa, Centrul Floarea Speranței – Pucioasa, Căminul de bătrâni – Pătroaia, Fundația Carabella din Găești, Complexul de Servicii Sociale – Găești, Spitalul Orășenesc Găești și Centrul de zi – Valea Mare.

Începând din anul 2022, se vor adăuga încă șapte instituții sociale acestui demers și anume: Asociația Nevăzătorilor Filiala Dâmbovița, Spitalul Moreni, Asociația Surzilor – Filiala Dâmbovița, Penitenciarul Mărgineni, Sanatoriul TBC – Moroieni, Școala Moroieni – Glod și Penitenciarul Găești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI