You are currently viewing A trecut la cele veşnice Pc. Pr. Alexandru SANDU

A trecut la cele veşnice Pc. Pr. Alexandru SANDU

 

      

 

La 24 ianuarie 2016, a trecut la cele veşnice Părintele Alexandru Sandu, fost slujitor al Parohiei Călugăru din Protoieria Titu. Părintele s-a născut în ziua de 21 august 1944, în localitatea Râmnicelu, judeţul Buzău, ca fiu al unor buni creştini, de la care a deprins ataşamentul faţă de Ortodoxia străbună. A urmat cursurile Seminarului Teologic din Buzău, în perioada 1962-1966, şi ale Institutului Teologic de Grad Universitar din Bucureşti, între anii 1966-1970. În anul 1970, s-a căsătorit, părintele având trei copii; un băiat şi două fete.
   A fost hirotonit preot de Preasfinţitul Episcop Antim Angelescu, pe seama Parohiei Nenciuleşti, Jud. Buzău, apoi, a fost transferat la Parohia Bărbuceanu, Protoieria Ilfov (1977-1983). În anul 1983, se transferă la Parohia Călugăru, jud. Dâmboviţa, din cadrul Arhiepiscopiei Târgoviştei, unde a slujit ca preot până în anul 2013, când s-a pensionat.
   Slujba de înmormântare va fi săvârşită în biserica parohială din satul Călugăru, miercuri, 27 ianuarie 2016, începând cu ora 12.00.
    Dumnezeu să-l odihnească în pace!

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI