You are currently viewing A TRECUT LA CELE VEŞNICE PR. CRISTIAN PETRE DELUREANU

A TRECUT LA CELE VEŞNICE PR. CRISTIAN PETRE DELUREANU

 

 

      După o grea suferință, duminică, 30 august 2020, a trecut la cele veşnice preotul Cristian Petre DELUREANU, fost slujitor al Capelei de la Secția Psihiatrie Cronici – Gura Ocniței. Părintele s-a născut în ziua de 16 noiembrie 1974, în Târgoviște, ca fiu al unor buni creştini, Gheorghe și Maria, de la care a deprins ataşamentul faţă de Ortodoxia străbună. A urmat cursurile Liceului nr. 2 din Târgoviște (astăzi Voievodul Mircea), în perioada 1988-1992, şi ale Facultății de Teologie din cadrul Universității Valahia din Târgoviște, între anii 2005-2009. În anul 1996, s-a căsătorit cu domnișoara Lorica, cu care are doi băieți; Andrei Cristian și Teodor Constantin.
      A fost cântăreț bisericesc la Parohia Răzvad (1988-1991) şi la Parohia Sf. Nifon din Târgoviște (1991- 2005), pedagog la Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște (1995-1997), şi a fost hirotonit preot, în anul 2008, de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon.
      Ca preot, s-a îngrijit de refacerea, extinderea și pictarea capelei Spitalului de la Gura Ocniței şi a iniţiat numeroase activități social-filantropice ce au avut ca obiectiv ajutorarea bolnavilor îngrijiți acolo. A fost un preot bine implicat în slujirea pastoral-misionară, apreciat, iubit și respectat de toţi.
      Slujba de înmormântare va fi săvârşită în Capela Spitalului Județean din Târgoviște, marți 1 septembrie 2020, începând cu ora 11.30.

      Dumnezeu să-l odihnească în pace!

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI