You are currently viewing A TRECUT LA CELE VEȘNICE PR. GHEORGHE DANIEL NIȚĂ DE LA PAROHIA OCNIȚA II (1971-2023)

A TRECUT LA CELE VEȘNICE PR. GHEORGHE DANIEL NIȚĂ DE LA PAROHIA OCNIȚA II (1971-2023)

După o grea suferință, a trecut la cele veșnice Pr. Gheorghe Daniel Niță, de la Parohia Ocnița II, din cadrul Protoieriei Târgoviște Nord.
Părintele Niță s-a născut la 25 septembrie 1971, în localitatea Moreni, județul Dâmbovița. A urmat cursurile primare și gimnaziale la școala din localitate. În perioada anilor 1989-1994 a urmat cursurile Seminarului Teologic din București, iar între anii 1999-2004, a urmat cursurile Facultății de Teologie și Științele Educației din cadrul Universității Valahia din Târgoviște. În anul 1995, s-a căsătorit cu domnișoara Florentina Gavrilescu, având trei copii. A fost hirotonit preot pe seama Parohiei Ocnița II, Protoieria Târgoviște Nord, în anul 1995, unde a contribuit la ridicarea unei noi case parohiale și a unei capele.
Slujba de înmormântare va fi oficiată, la biserica Parohiei Ocnița II, joi, 26 ianuarie 2023, ora 12,00, după săvârșirea Sfintei Liturghii.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI