You are currently viewing A TRECUT LA CELE VEŞNICE PR. GHEORGHE PETCU

A TRECUT LA CELE VEŞNICE PR. GHEORGHE PETCU

 

   La 30 ianuarie 2019, a trecut la cele veşnice Părintele Gheorghe Petcu, fost slujitor la Parohiile Mislea, Protoieria Găești, și Sf. Nicolae Simuleasa din Târgoviște. Părintele s-a născut în ziua de 26 iunie 1932, ca fiu al unor buni creştini, de la care a deprins ataşamentul faţă de Ortodoxia străbună. A urmat cursurile Liceului Teoretic din Găești, în perioada 1947-1951, şi ale Institutului Teologic de Grad Universitar din Bucureşti, între anii 1951-1956. S-a căsătorit și a avut trei copii: doi băieți și o fată. A fost hirotonit întru preot, la data de 6 decembrie 1956, pe seama Parohiei Mislea, Protoieria Găești. A inițiat construcția bisericii cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe din Parohia Mislea, proiect finalizat cu ajutorul enoriașilor. S-a remarcat prin inițierea restaurării bisericii din filia Căpșuna. Din anul 1987, a fost preot al parohiei Sf. Nicolae – Simuleasa din Târgoviște, până în anul 2006, când a ieșit la pensie. A fost distins cu rangul de iconom stavrofor. A trecut la cele veșnice în ziua de 30 ianuarie 2019, după o lungă suferință.

   Slujba de înmormântare va fi săvârşită în biserica parohială din Parohia Mislea, sâmbătă, 2 februarie 2019, ora 14,00.

   Dumnezeu să-l odihnească în pace!

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI