You are currently viewing ABSOLVENŢII PROMOŢIEI 2015 A FACULTĂŢII DE TEOLOGIE ŞI ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI DIN CADRUL UNIVERSITĂŢII VALAHIA DIN TÂRGOVIŞTE AU DEPUS JURĂMÂNTUL DE CREDINŢĂ

ABSOLVENŢII PROMOŢIEI 2015 A FACULTĂŢII DE TEOLOGIE ŞI ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI DIN CADRUL UNIVERSITĂŢII VALAHIA DIN TÂRGOVIŞTE AU DEPUS JURĂMÂNTUL DE CREDINŢĂ

          

 

     

 

 

   Marţi, 14 iulie 2015, la Catedrala Mitropolitană din Târgovişte, cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, a avut loc solemnitatea depunerii jurământului de credinţă de către absolvenţii promoţiei 2015, licență și master, ai Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii „Valahia” din Târgovişte, cu participarea Părinților Consilieri de la Centrul Eparhial, a profesorilor instituției, a unor membri ai famililor absolvenților și a slujitorilor Catedralei.
   Ceremonia a fost inaugurată de slujba Te Deum-ului săvârșită de profesori ai facultăţii, şi a continuat cu cuvântul de învăţătură al Înaltpreasfinţitului Părinte prof. univ. dr. NIFON, care a evidențiat nevoia unei temeinice pregătiri teologice pentru viitorii misionari ai Bisericii noastre strămoșești, dar și rolul spiritual și cultural pe care facultatea de teologie îl are întro comunitate, ea fiind o școală a aprofundării cunoștințelor esențiale ale vieții de credință, precum și a tot ceea ce este bun și frumos din marea cultură universală. Optima misiune parohială și monahală se fundamentează pe cunoștințele căpătate de clerici în facultate , pe experiența lor misionară și pastorală, precum și pe felul în care chipul lui Hristos a fost aprofundat în sufletele lor în perioada de formare teologică.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI