ACORDAREA DUHOVNICIEI PENTRU TINERI PREOȚI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

   

 

   Doi tineri preoţi, recent hirotoniți: Oprea Nicolae Georgian, de la Parohia Ciocănești II, și Ionescu Georgian de la Parohia Potlogeni, au fost hirotesiți întru duhovnic, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, marți, 5 martie 2019, în biserica Kretzulescu, paraclis al Reședintei.
   În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit noilor duhovnici despre responsabilitatea lor misionară la parohii și despre necesitatea aprofundării și dinamizării vieții spiritual parohiale, pentru a susține demersul pastoral al Bisericii noastre străbune de propovăduire a principiilor evanghelice în contemporaneitate.
   La finalul slujbei hirotesiei, Înaltpreasfinţia Sa a oferit în dar tinerilor preoți câte un Aghiasmatar și o cruce de binecuvântare.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI