You are currently viewing ACORDAREA DUHOVNICIEI PENTRU TINERI PREOȚI

ACORDAREA DUHOVNICIEI PENTRU TINERI PREOȚI

             

 

      Trei tineri preoţi, recent hirotoniți, Ion Dragne, de la Parohia Fierbinți, Protoieria Găești, Marian Alexandru Mușat, de la Parohia Mănăstirea Cobia, Protoieria Găești, și Bogdan Alexandru Rotaru, de la Parohia Movila, Protoieria Titu, au fost hirotesiți întru duhovnic, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, vineri, 13 decembrie 2019, în biserica Kretzulescu, Paraclis al Reședintei.
      În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit noilor duhovnici despre nevoia aprofundării misiunii pastorale la parohii, a intensificării proiectelor catehetice și social-filantropice, precum și a colaborării cu profesorul de Religie de la școala din jurisdicția parohiei.
      La final, Înaltpreasfinţia Sa le-a oferit tinerilor preoți câte un Aghiasmatar și o cruce de binecuvântare.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI