You are currently viewing ACORDAREA DUHOVNICIEI UNOR TINERI PREOȚI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACORDAREA DUHOVNICIEI UNOR TINERI PREOȚI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

            

   Luni, 6 martie 2017, în biserica Kretzulescu, paraclis al reședintei, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a hirotesit întru duhovnic patru tineri preoţi, recent hirotoniți: Cristian Duțescu de la Parohia Vlădeni I, Pr. Mihai Dumitru de la Parohia Românești, Ciprian Puiu de la Parohia Produlești și Antoniu Dincă de la Parohia Bungetu.

   În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit noilor duhovnici despre responsabilitatea lor de îndrumători și tămăduitori ai sufletelor, precum și de nevoile pastoral-misionare curente ale credincioșilor din societatea contemporană, îndemnându-i să-și dăruiască, fără preget, disponibilitatea și entuziasmul tinereții întru slujirea poporului lui Dumnezeu.

   La finalul slujbei hirotesiei, Înaltpreasfinţia Sa a oferit în dar tinerilor preoți câte un Aghiasmatar si o cruce de binecuvantare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI