You are currently viewing ACȚIUNE EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIA GLODENI ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ

ACȚIUNE EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIA GLODENI ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ

  

   

   Miercuri, 23 noiembrie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în cadrul parteneriatului dintre Biserică și Școală, Parohia Glodeni, Protoieria Pucioasa, a organizat un pelerinaj la Mânăstirea Nucet, iar în localitate, copiii au vizitat Stațiunea Piscicolă Nucet și brutăria Nucetpan.
   Această acțiune a avut ca obiectiv aprofundarea culturii și a spiritualității ortodoxe monastice și inițierea de către copii în două vechi meșteșuguri, pescuitul și brutăria.
   Reamintim că Mânstirea Nucet face parte din salba mănăstirilor care au înconjurat Târgoviştea medievală, fiind ctitoria, din secolul al XIV-lea, a jupânului Gherghina Pârcălab şi soţiei sale Neaga. Este cunoscut pelerinajul anual la hramul mânăstirii, Izvorul Tămăduirii, și sfințirea apei la foișorul din pădure denumit Fânâna de leac.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI