You are currently viewing ACŢIUNE FILANTROPICĂ LA CENTRUL SOCIAL CREŞTIN AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

ACŢIUNE FILANTROPICĂ LA CENTRUL SOCIAL CREŞTIN AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

 

 

                

 

Miercuri, 23 decembrie 2015, la Centrul Social Creştin al Arhiepiscopiei Târgoviştei, în apropierea sãrbãtorii Naşterii Domnului, Înaltpreasfinţitului Pãrinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a oferit daruri, constând din dulciuri şi îmbrăcăminte, unor copii de la Centrul de Servicii Sociale “Floare de Colţ” din Târgovişte şi din cadrul Apartamentului protejat “Sf. Ier. Nicolae” al Centrului Social Creştin al Eparhiei noastre
   La această acţiune au participat: doamna Cristiana BUCUR, Director al Direcţiei Generale Judeţene de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Dâmboviţa, Părinţi Consilieri de la Centrul Eparhial şi Pr. Adrian Rada, Directorul Centrului Social Creştin al Arhiepiscopiei Târgoviştei
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a evidenţiat faptul că Naşterea Domnului este, prin tradiţie, şi sărbătoarea binecuvântată a darurilor de aceea, avem datoria de a ajuta pe toţi cei aflaţi sub povara lipsurilor şi a indiferenţei, mai ales pe copii, chipuri ale nevinovăţiei şi speranţă a lumii noastre viitoare.    Astfel, sub chipul oricărui om aflat în lipsă şi suferinţă, trebuie să vedem chipul Domnului Însuşi, care aşteaptă iubirea şi ajutorul nostru.
   Reamintim că, în Arhiepiscopia Târgoviştei, în această perioadă, în majoritatea parohiilor se derulează numeroase activităţi social-filantropice şi caritative, ce au în vedere bãtrâni, bolnavi, sãraci, ori copii. De asemenea, cu ocazia sărbătorii Naşterii Domnului, la Catedrala Mitropolitană din Târgovişte, Arhiepiscopia Târgoviştei va desfăşura, deja cunsocutul proiect filantropic, intitulat “Masa de Crăciun”, care va consta în oferirea unor daruri alimentare celor prezenţi, după oficierea Sfintei Liturghii.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI