You are currently viewing ACȚIUNE SOCIAL FILANTROPICĂ ȘI MISIONARĂ LA PENITENCIARELE MĂRGINENI ȘI GĂEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACȚIUNE SOCIAL FILANTROPICĂ ȘI MISIONARĂ LA PENITENCIARELE MĂRGINENI ȘI GĂEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

         

 

   În zilele de 28 și 29 octombrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, prin intermediul Sectorului Social-Filantropic, cu participarea preoților de caritate, Arhiepiscopia Târgoviștei a desfășurat în cadrul penitenciarelor Mărgineni și Găești o acțiune social-filantropică și misionară ce a constat în săvârșirea Sfintei Liturghii și susținerea unor cateheze referitoare la sensul vieții și responabilizarea persoanelor temporar private de libertate cu privire la demnitatea și îndatoririle social-comunitare.
   Aceste acțiuni au ca scop susținerea reabilitării persoanelor temporar private de libertate prin intermediul spiritualității creștine și a aprofundării valorilor evanghelice.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI