You are currently viewing ACȚIUNI FILANTROPICE ÎN PAROHIILE ARHIEPISCOPIEI TÂGOVIȘTEI

ACȚIUNI FILANTROPICE ÎN PAROHIILE ARHIEPISCOPIEI TÂGOVIȘTEI

 

  

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în semn de solidaritate și iubire creștină, au avut loc acțiuni social-filantropice în Eparhia noastră, ce au totalizat peste 10.000 lei. Astfel, cu prilejul hramului Catedralei Mitropolitane, preoții slujitori ai Catedralei au oferit, prin intermediul Pr. Ștefan Voicu-Radu, copiilor din cadrul Apartamentului Social de tip familial „Sf. Ier. Nicolae” al Centrului Social Crestin al Arhiepiscopiei Târgoviștei daruri constând în haine și alimente. De asemenea, pentru ajutorarea persoanelor cu dizabilități de la Centrul pentru Servicii Comunitare „Sf. Andrei” din Gura Ocniței au fost procurate materiale pentru confecționarea balustradelor necesare facilitării accesului în locuințele sociale.
   La Parohia Valea Caselor, Pr. Constantin Adrian a oferit o agapă bătrânilor îngrijiți în cadrul Caminului de la Pătroaia, iar la Parohia Gura Vulcănii, prin grija Pr. Topor Ionel, au fost oferite, cu ocazia hramului bisericii, 150 de pachete unor persoane în nevoie din localitate.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI