You are currently viewing ACȚIUNI FILANTROPICE ȘI MANIFESTĂRI CULTURALE ÎN PAROHII ALE ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

ACȚIUNI FILANTROPICE ȘI MANIFESTĂRI CULTURALE ÎN PAROHII ALE ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

               

 

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, miercuri, 27 decembrie 2017, Pr. Stroe Gabriel Ciprian și Pr. Dinu Valeriu, împreună cu Comitetul de tineret al Parohiei Gura Șuții, au oferit îmbrăcăminte, încălțăminte, alimente și dulciuri, persoanelor defavorizate din parohie.

      La Parohia Glodeni, preoții: Gheorghe Viorel Mugurel, Vancea Dănuţ și Gagiu Răzvan Gheorghe, însoțiți de membri ai Comitetului de tineret, au vizitat bolnavii de la Spitalul Județean, cărora le-au cântat colinde și le-au oferit daruri.

      La Căminul Cultural din Moroieni, s-a desfășurat cea de-a treia ediție a Concertului de Colinde „Hristos se naște, slăviți-L”, organizat de Parohia Moroieni I și susținut de către: Grupul psaltic al parohiei, Comitetul de tineret al parohiei și elevi ai Școlii Generale „Ion Ciorănescu” – Moroieni. Au fost interpretate colinde tradiționale, colinde compuse în închisorile comuniste și s-a recitat poezie religioasă. La eveniment, au participat peste 200 de persoane, alături de: primarul localității, Prof. Moraru Laurențiu, viceprimarul Leotescu Florian, Directorul Școlii Generale, Prof. dr. Popa Oana, doamna profesor de Religie Gorgon Elena, alți profesori ai școlii, precum și membrii ai Consiliului Local.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI