You are currently viewing ACTIVITATE CU TINERII LA PAROHIA VULCANA BĂI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITATE CU TINERII LA PAROHIA VULCANA BĂI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

Aproape de finalul anului, în ziua de joi, 30 decembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, 43 de tineri din cadrul Comitetului de tineri al Parohiei Vulcana-Băi, Protoieria Pucioasa, au primit în dar, din partea preoților George Săvulescu și Claudiu Ionescu, o zi de vacanță, la zăpadă, în stațiunea Predeal. La întoarcerea spre casă, tinerii au vizitat Castelul Bran și Mausoleul Eroilor din comuna Valea Mare-Pravăț, județul Argeș, cunoscut și sub numele de Mausoleul de la Mateiaș. Pe tot parcursul excursiei au avut loc dialoguri catehetice, tinerilor oferindu-li-se răspunsuri la frământările lor din perspectivă duhovnicească.

Menționăm că tinerii din cadrul Comitetului de tineret al parohiei s-au implicat, de-a lungul anului, în diferite activități, dintre care menționăm: Târgul tradiţional de Mărţişor, Troiţa de la izvorul de apă sulfuroasă Moci, Concertul de colinde și au obținut Premiul II obţinut la nivel Eparhial în cadrul Concursului Naţional Catehetic „Hristos împărtăsit copiilor”.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI