You are currently viewing ACTIVITATE CULTURAL-EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ NAȘTERII DOMNULUI LA HĂBENI

ACTIVITATE CULTURAL-EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ NAȘTERII DOMNULUI LA HĂBENI

În cadrul parteneriatului dintre Școala Gimnazială ,,Paul Bănică” din Târgoviște, Parohia ,, Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Târgoviște, Parohia ,,Sfântul Ier. Nicolae” – Hăbeni și Școala Gimnazială din Hăbeni, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, s-a desfășurat, joi, 8 decembrie 2022, activitatea cultural-educațională intitulată ,,Iată, vin colindători!”.
Aceasta a avut loc la Școala Gimnazială din Hăbeni și a constat dintr-un concert de colinde, susținut de elevii școlii, din explicarea rolului și a importanței pe care o au colindele, dar și din aprofundarea sensului sărbătorii Nașterii Domnului de către: Pr. Iulian Petrescu, Pr. Emanuel Șerbănescu, doamna Prof. Maria Ceauș, doamna Prof. Narcisa Corciova și doamna Prof. Irina Mihăilă.
La finalul evenimentului, copiii au primit în dar dulciuri, ca semn al bucuriei sărbătorii.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI