You are currently viewing ACTIVITATE CULTURALĂ LA COLEGIUL NAŢIONAL „CONSTANTIN CANTACUZINO” DIN TÂRGOVIŞTE

ACTIVITATE CULTURALĂ LA COLEGIUL NAŢIONAL „CONSTANTIN CANTACUZINO” DIN TÂRGOVIŞTE

          

 

             

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, în sala de festivităţi a Colegiului Naţional „Constantin Cantacuzino” din Târgovişte, sub coordonarea doamnei Floricica Ştefan, profesor de Religie, s-a desfăşurat o activitate culturală, în parteneriat cu Seminarul Teologic „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgovişte.
   Programul a cuprins o piesă de teatru în două acte, „Hazail”, adaptare după Florica Roja, în roluri fiind eleve de la profilul pedagogic, recitare de poezie religioasă şi o prezentare power-point, iar un grup de elevi seminarişti au interpretat cântările specifice perioadei Penticostarului.
   Activitatea a avut drept scop cultivarea aprofundarea identităţii religioase prin intermediul culturii, în lumina sărbătorii Învierii Domnului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI