You are currently viewing ACTIVITATE DEDICATĂ ANULUI OMAGIAL AL SFINTELOR ICOANE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITATE DEDICATĂ ANULUI OMAGIAL AL SFINTELOR ICOANE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

    

   Marți, 7 februarie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în cadrul parteneriatului dintre Biserică și Școală, la biserica Parohiei Râncaciov din Protoieria Târgoviște Nord, s-a desfășurat activitatea religios-educativă „Icoana – fereastră către cer”, dedicată „Anului omagial al sfintelor icoane”, la care au participat elevi, cadre didactice, precum și numeroși tineri din localitate.

   Debutul evenimentului a avut un caracter catehetic, marcând importanța cinstirii sfintelor icoane în cultul ortodox, iar apoi, domnul Marian Grigore, meșter orfevrar, a prezentat originea acestui meșteșug, modul în care a pătruns în arta bisericească, precum și etapele cizelurii, prin care o icoană ajunge să fie ferecată.
   La finalul întâlnirii, elevii, coordonați de cadrele didactice, au recitat poezii religioase și au primit în dar iconițe si broșuri misionar-educative din partea Parohiei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI