You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONAL-FILANTROPICĂ LA PAROHIA VULCANA PANDELE

ACTIVITATE EDUCAȚIONAL-FILANTROPICĂ LA PAROHIA VULCANA PANDELE

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Vulcana Pandele, s-a desfășurat, joi, 30 martie 2023, cea de-a opta activitate din cadrul Concursului național catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”.

Tinerii grupului catehetic, îndrumaţi de către preoții parohiei: Dănuț Vancea și Radu Dinescu, împreună cu doamna Prof. Magdalena Ilie, au participat la activitatea intitulată: „Dăruind vei dobândi”, care a constat în dăruirea de produse igienico-sanitare Căminului de bătrâni din Pucioasa. Acestea au fost achiziționate din banii strânși cu prilejul Târgului Mărțișorului, organizat de parohie.

La finalul activității, tinerii au oferit tuturor persoanelor vârstnice câte o broșură cu un acatist și câte o iconiță.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI