You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ A PAROHIEI SF. M. M. GHEORGHE DIN TÂRGOVIȘTE

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ A PAROHIEI SF. M. M. GHEORGHE DIN TÂRGOVIȘTE

          

     

 

   Pentru a marca Centenarul Marii Uniri, Parohia Sf. Gheorghe din Târgoviște a organizat, cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, miercuri, 28 noiembrie 2018, la Școala Matei Basarab din Târgoviște, o amplă acțiune educațional-culturală.
   După momentul religios, la care au participat elevii și profesorii școlii, a fost vizionat filmul, intitulat Fauritorii Marii Uniri. Apoi, elevii școlii au susținut un program artistic, ce a constat din interpretarea unor cântece și poezii patriotice. Slujitorii Parohiei Sf. M. M. Gheorghe: Pc. Pr. Paroh Cristian Oancea (Protopop al Protoieriei Târgoviște Nord) și Pc. Pr. Gabriel Eftemie au oferit elevilor, în semn de apreciere pentru rezultatele frumoase la învățătura și conduită exemplară, diplome de merit și daruri, constând din: icoane, obiecte bisericești, cărți și rechizite, înmânându-le tuturor profesorilor diplome parohiale de excelență pentru buna colaborare dintre Biserică și Școală, precum și pentru intensa implicare în formarea copiilor, în autentic spirit creștin și românesc.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI