You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ MARII UNIRI LA TITU

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ MARII UNIRI LA TITU

          

 

   La Liceul Teoretic Iancu C. Vissarion din Titu, urmare a parteneriatului educațional dintre Biserică și Școală, s-a desfășurat activitatea educațională, intitulată „Noi suntem români”. Aceasta a fost coordonată de Pr. prof. Nicolae Radu Stan și a constat din prezentarea unui film, realizat de elevi ai liceului, în urma excursiei organizate în Cetatea Unirii-Alba Iulia. Dl. Prof. Valentin Polizache, directorul liceului și profesor de istorie, a subliniat momentele care au dus la realizarea Marii Uniri, iar Pr. Nicolae Radu Stan a evidențiat rolul Bisericii noastre ortodoxe. La finalul evenimentului, a avut loc un concert de cântece patriotice, moment prezentat de elevi ai liceului. Activitatea se înscrie în tematica Anului omagial al unității de credință și de neam și a Anului comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI