You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ SF. IER. NICOLAE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,DORA DALLES” – BUCȘANI

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ SF. IER. NICOLAE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,DORA DALLES” – BUCȘANI

În cadrul parteneriatului dintre Asociația Profesorilor de Religie – filiala Dâmbovița și Școala Gimnazială ,,Dora Dalles” Bucșani,  marți, 6 decembrie 2022, cu prilejul sărbătorii Sf. Ier. Nicolae, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sub coordonarea doamnei Prof. Simona-Maria Mihai, Inspector școlar și Președinte A.P.R. – filiala Dâmbovița, a doamnei Prof. Irina Mihăilă – director și a doamnei Prof. Narcisa Corciova, s-a desfășurat activitatea educațională intitulată ,,Daruri și colinde de Sfântul Nicolae”.

În cadrul activității, elevilor clasei a V-a le-a fost prezentată viața și activitatea Sfântului Ierarh Nicolae, obiceiuri și tradiții românești legate de această sărbătoare.

După ce au colindat, elevii au primit dulciuri și ornamente pentru bradul de Crăciun.

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI