You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA MÂNEȘTI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA MÂNEȘTI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, vineri, 9 martie 2018, în a treia săptămâna a Postului Mare, în cadrul parteneriatului încheiat între Parohia Sf. Gheorghe din Mânești și Școala Gimnazială din localitate, s-a desfășurat activitatea intitulată „Jertfa cea Mântuitoare”. La această activitate au participat elevii clasei a VII-a, sub coordonarea Prof. Constantin-Răzvan Scarlat și credincioși ai parohiei, iar Pr. Paroh Safta Adrian și Pr. Bogdan Voicu le-au vorbit despre importanța Sfintei Liturghii, exemplificându-le simbolismul și realizarea Proscomidiei. Apoi, au avut loc dezbateri privind tema aleasă, la final, elevii primind în dar iconițe din partea Parohiei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI