You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIA POIANA DE SUS

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIA POIANA DE SUS

   

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, marți 30 ianuarie 2018, în cadrul parteneriatului încheiat între Biserică și Școală, cu prilejul Anului omagial al unității de credință și de neam, la Parohia Poiana de Sus, Protoieria Titu, s-a desfășurat activitatea intitulată „Românism, Spiritualitate, Unitate„, la care au participat elevi și profesori ai Școlii Gimnaziale Nr. 1 Poiana.

   În cadrul temei, susținute de către Pr. prof. Stan Nicolae Radu, Dl. Petreacă Florin, profesor de Istorie, și Dl. Ștefan Aurel Ștefan, profesor de Religie, a fost evidențiat caracterul de unitate al sărbătorii Sf. Trei Ierarhi, dar și momentele esențiale din istoria românilor care au culminat cu Marea Unire de la 1918, ideal la care au contribuit, uneori până la jertfa supremă, mulți dintre înaintașii noștri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI