You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,CORESI” TÂRGOVIȘTE

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,CORESI” TÂRGOVIȘTE

În cadrul parteneriatului dintre Asociația Profesorilor de Religie – filiala Dâmbovița, Școala Gimnazială ,,Coresi” Târgoviște și Parohia Sturzeni, vineri, 28 aprilie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon și sub coordonarea: Prof. Simona-Maria Mihai, Inspector școlar și Președinte al Asociației Profesorilor de Religie – filiala Dâmbovița și a Pc. Pr. prof. Constantin Răzvan Scarlat, la Școala Gimnazială ,,Coresi” din Târgoviște, s-a desfășurat activitatea educațională intitulată: “Rugăciunea și rugămintea, forma de mulțumire către Dumnezeu și către oameni”.

În cadrul acesteia, elevilor clasei a II-a C le-a fost prezentată importanța rugăciunii și a credinței în viața societății.  La finalul activității elevii au participat la un concurs interdisciplinar având ca temă  recunoștința față de Dumnezeu și față de semeni. Elevii au primit în dar icoane cu Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, din partea parohiei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI