You are currently viewing ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA SEDIUL PROTOIERIEI GĂEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA SEDIUL PROTOIERIEI GĂEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

         

 

   Vineri, 8 decembrie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la sediul Protoieriei Găești a avut loc o activitate culturală dedicată Anului comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.

   Aceasta s-a derulat în sala de ședinte a protoieriei și la ea au participat 50 de elevi de la Colegiul National Vladimir Streinu și Liceul Tehnologic Iordache Golescu, însoțiți de profesorii lor de Religie: doamna Coca Stana și Pr. Simescu Cristian. Invitați speciali au fost doamna Mihai Maria Simona, președinta Asociației Profesorilor de Religie, Filiala Dâmbovița, și Pr. Stoica Ion.
   Au avut loc discuții despre libertatea religioasă și despre mărturisitorii credinței din Patriarhia Româna și din zona orașului Găești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI