You are currently viewing ACTIVITATE SACRAMENTAL-EDUCAȚIONALĂ LA PENITENCIARUL GĂEȘTI

ACTIVITATE SACRAMENTAL-EDUCAȚIONALĂ LA PENITENCIARUL GĂEȘTI

          

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în cadrul calendarului de activități propuse de către Administrația Națională a Penitenciarelor, cu prilejul Zilei deținuților politici anticomuniști, 1944-1989, miercuri, 14 martie 2018, în cadrul Compartimentului de Asistență moral-religioasă din Penitenciarul Găești a fost oficiată Liturghia Darurilor mai înainte sfințite și slujba Sf. Maslu, după care s-a desfășurat Programul catehetic, intitulat Mărturisire și memorie din temnița comunistă. La aceste activități, au participat preoții de penitenciare din Regiunea Sud Muntenia (Penitenciarul Ploiești, Penitenciarul de Femei Ploiești-Târgșorul Nou-coordonator zonal, Penitenciarul Mărgineni, Penitenciarul Găești) și colaboratori din Arhiepiscopia Târgoviștei.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI