You are currently viewing ACTIVITATE SOCIAL-EDUCAȚIONALĂ ȘI CULTURALĂ LA PAROHIA PODURILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITATE SOCIAL-EDUCAȚIONALĂ ȘI CULTURALĂ LA PAROHIA PODURILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

În cadrul parteneriatului educațional dintre Parohia Podurile din Pucioasa și Grădinița Rază de Soare din Târgoviște, luni, 29 noiembrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, s-a derulat o activitate social-educațională și culturală ce a implicat 26 de copii preșcolari, însoțiți de părinții lor și de cadre didactice ale instituției mai sus menționate.

Astfel, a fost vizitată biserica Parohiei Podurile, unde Pr. Paroh Valentin Negrescu le-a vorbit copiilor despre semnificația sfântului locaș și despre sărbătorile ce se apropie, oferindu-le elevilor preșcolari dulciuri și iconițe. De asemenea, la rândul lor, aceștia au adus la parohie alimente pentru a fi dăruite persoanelor aflate în nevoie.

Însoțiți de Pr. Valentin Negrescu, copiii au fost în vizită la Muzeul aviatic Dumitru Dorin Prunariu și la atelierul de globulețe, ambele din orașul Pucioasa.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI