You are currently viewing ACTIVITATE SOCIAL-FILANTROPICĂ DESFĂȘURATĂ ÎN CADRUL PENITENCIARULUI DIN GĂEȘTI IN ARHIEPISCOPIA TARGOVISTEI

ACTIVITATE SOCIAL-FILANTROPICĂ DESFĂȘURATĂ ÎN CADRUL PENITENCIARULUI DIN GĂEȘTI IN ARHIEPISCOPIA TARGOVISTEI

          

 

   Vineri, 2 februarie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în cadrul Penitenciarului din Găești, s-a desfășurat o activitate social-filantropică, parte a proiectului, intitulat Pelerin la locuri sfinte, coordonat de Pr. Marian Oană, capelanul penitenciarului. În cadrul acesteia, au participat șase persoane private de libertate, care au luat parte la Sfânta Liturghie, la Mânăstirea Viforâta, după care au vizitat mânăstirile Dealu și Stelea. La fiecare dintre aceste vechi vetre de spiritualitate ortodoxă românească, participanților le-a fost prezentat istoricul mânăstirii și au fost purtate discuții pe teme de spiritualitate și morală creștină.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI