You are currently viewing ACTIVITĂȚI DEDICATE CENTENARULUI MARII UNIRI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITĂȚI DEDICATE CENTENARULUI MARII UNIRI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

     

 

   Luni, 27 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sub egida ,,Centenarul Marii Uniri” și în apropierea Zilei Naționale a României, la Facultatea de Teologie Ortodoxă și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște s-a desfășurat activitatea, intitulată ,,La mulți ani români, la mulți ani România”.

   La această acțiune la care au participat studenți și profesori ai facultății, au fost organizate dezbateri cu privire la contextul istoric care a prilejuit realizarea marii uniri și etapele constituirii statului național unitar român. De asemenea, au fost analizate simbolurile heraldice asociate identității statului național. Pentru afirmarea identității naționale, studenții și profesorii au îmbrăcat costume naționale populare și au elogiat, prin cântec si poezie, eforturile înaintașilor pentru păstrarea și promovarea identității statului național român. În cadrul aceleiași acțiuni, a fost organizat un concurs de cultură istorică, în urma căruia au fost premiați zece studenți de către partenerul evenimentului, Complexul Muzeal Național Curtea Domnească din Târgoviște.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI