You are currently viewing ACTIVITĂȚI EDUCAȚIONALE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE DEDICATE ZILEI NAȚIONALE A ROMÂNIEI

ACTIVITĂȚI EDUCAȚIONALE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE DEDICATE ZILEI NAȚIONALE A ROMÂNIEI

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit NIFON, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște a desfășurat o serie de activități extrașcolare de celebrare a Zilei Naționale a României. Aniversarea Marii Uniri – 1 Decembrie 1918, de la Alba-Iulia, a fost comemorată prin alocuțiuni pe teme dedicate istoriei, respectiv prin momente muzical-culturale pregătite de elevi, sub îndrumarea cadrelor didactice. Elevii școlii au exprimat în mod interactiv importanța și bucuria Sărbătorii Naționale, manifestându-se în acest sens prin scenete și momente poetice specifice. De asemenea, formațiunea corală a școlii a prezentat piese muzicale emoționante, inițiate de intonarea imnul național. Semnificația zilei de 1 Decembrie a fost reprezentată și în imagini, cuprinse în expoziția de desene și fotografii care au ipostaziat aspectele importate ale Marii Unirii.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI