You are currently viewing ACTIVITĂȚI EDUCAȚIONALE ȘI FILANTROPICE CU PRILEJUL SĂRBĂTORII SF. MARE MUCENIC DIMITRIE IZVORÂTORUL DE MIR SI A SF. CUVIOS DIMITRIE CEL NOU ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACTIVITĂȚI EDUCAȚIONALE ȘI FILANTROPICE CU PRILEJUL SĂRBĂTORII SF. MARE MUCENIC DIMITRIE IZVORÂTORUL DE MIR SI A SF. CUVIOS DIMITRIE CEL NOU ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

     

 

   Joi, 26 octombrie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, cu ocazia hramului Bisericii parohiei din satul Gura Vulcanei, Pr. Ionel Topor, în colaborare cu doamna Ilie Mădălina, profesor de Religie, și un grup de elevi au mers la domiciliul bătrânilor nedeplasabili sau cu venituri foarte mici din parohie, pentru a le oferi 150 de pachete, în valoare de 3000 lei.
   Vineri, 27 octombrie 2017, urmare parteneriatului educațional dintre Biserică și școală, la Parohia Poiana de Sus a avut loc activitatea cu tema Sf. Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de mir si Sf. Cuvios Dimitrie cel Nou- Făclii aprinse ale credinței jertfelnice, sub coordonarea Pr. Prof. Stan Nicolae Radu și a domnului Stefan Aurel Stefan, profesor de Religie. La activitatea, la care au participat elevi ai școlii și profesori, au fost prezentate, de către elevi, materiale despre cei doi sfinți, subliniindu-se importanța lor ca modele viabile în contemporaneitate.

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI