You are currently viewing ACTIVITĂȚI SOCIALE DERULATE DE SLUJITORII CATEDRALEI MITROPOLITANE DIN TÂRGOVIȘTE

ACTIVITĂȚI SOCIALE DERULATE DE SLUJITORII CATEDRALEI MITROPOLITANE DIN TÂRGOVIȘTE

 

   În cadrul parteneriatului dintre Catedrala din Târgoviște si Liceul Voievodul Mircea, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, marți, 22 mai 2018, Pr. Aurelian Agafiței și Pr. Ștefan Voicu, au organizat un pelerinaj cu un grup de 16 elevi ai liceului, însoțiți de profesorii de Religie: Alexandru Mărășești și Pr. Adrian Popa, la Complexul așezămintelor religioase „Vulcana-Băi”.

   După ce au vizitat schitul „Sf. Ioan Botezatorul”, închinându-se la fragmentul din moaștele Înaintemergătorului Domnului și au aflat informații despre istoria locului de la Parintele Agatanghel, elevii au mâncat la trapeza sfântului locaș. În continuare, au vizitat și celelalte așezăminte religioase din cadrul complexului (sinagoga și moscheea).

   Slujitorii Catedralei au oferit Centrului Rezidențial de Asistență Medico-Socială pentru persoane vârstnice de la Racovița, Bucșani, 45 lenjerii de pat, necesare optimizării condițiilor de viață din această instituție.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI