You are currently viewing ADEVĂRATA COMOARĂ A OMULUI CONSTĂ ÎN SLUJIREA CU GENEROZITATE ȘI DISPONIBILITATE A APROAPELUI -SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

ADEVĂRATA COMOARĂ A OMULUI CONSTĂ ÎN SLUJIREA CU GENEROZITATE ȘI DISPONIBILITATE A APROAPELUI -SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

 

    

   Duminică, 26 februarie 2017, în Duminica premergătoare începutului Postului Învierii Domnului, numită și Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de preoți și diaconi, a celebrat Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște, moment liturgic la care au participat numeroși credincioși din municipiul Târgoviște.

   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a evocat importanța deosebită a postului, în cadrul urcușului duhovnicesc spre Înviere, ca modalitate unică de a ne apropia de Dumnezeu și de aproapele. Pentru aceasta iertarea, smerenia, solidaritatea și disponbilitatea slujirii aproapelui sunt condiții necesare progresului spiritual, ale înaintării pe drumul înnoirii existenței noastre și ale asemănării, pe cât se poate, cu Mântuitorul Hristos. Astfel, adevărata comoară a ființei umane constă în disponibilitatea slujirii semenilor, mai ales atunci când aceștia se confruntă cu nevoi și necazuri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI