You are currently viewing ADMITERE LA SEMINARUL SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

ADMITERE LA SEMINARUL SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

          

 

   Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, miercuri, 16 mai 2018, la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște a avut loc examenul de admitere pentru anul școlar 2018-2019, profilul teologic.
   Acesta a constat din evaluarea candidaților la probele de dicție și de muzică, în prima parte, iar apoi la proba scrisă la disciplina Religie, în a doua parte.
   Reamintim că Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște este o instituţie educațională care susține activitatea pastoral-misionară a Eparhiei noastre, iar de-a lungul timpului, elevi ai şcolii au obţinut numeroase premii la Olimpiadele și Concursurile școlare.
   În prezent, școala are peste 300 elevi, la gimnaziu, filologie și profilul teologic.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI