You are currently viewing ADMITERE LA SEMINARUL „SF. IOAN GURĂ DE AUR” TÂRGOVIȘTE

ADMITERE LA SEMINARUL „SF. IOAN GURĂ DE AUR” TÂRGOVIȘTE

                                                    

 

   Miercuri, 25 mai 2016, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, s-a desfăşurat examenul de admitere pentru anul școlar 2016-2017. Examenul a presupus evaluarea candidaților la probele de dicție și muzică, precum și o probă scrisă la disciplina Religie.
   Precizăm că Seminarul Teologic “Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște a fost înființat în anul 1992 şi este o instituţie teologico-educaţională ce sprijină activitatea pastoral-misionară a Eparhiei noastre. De-a lungul timpului, elevi ai acestei şcoli au obţinut premii la Olimpiade și Concursuri școlare.

   În prezent, școala are, în total, 304 elevi, iar anul acesta vor absolvi 59 elevi, din clasele a XII-a.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI