You are currently viewing ADMITERE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “SF. IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE

ADMITERE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “SF. IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE

          

 

   Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, joi 16 mai 2018, la Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, s-a desfășurat examenul de admitere pentru anul școlar 2019-2020. Acesta a constat din evaluarea candidaților la probele de dicție și muzică, precum și la proba scrisă la disciplina Religie. S-au prezentat 20 de elevi și au trecut probele de admitere 18.
   Seminarul Teologic “Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște a fost înființat în anul 1992 și este o instituţie teologico-educaţională ce susține activitatea pastoral-misionară a Eparhiei noastre, elevi ai Seminaurlui obţinând premii la numeroase Olimpiade și Concursuri școlare, de-a lungul timpului.
   În prezent, școala are, în total, 329 elevi, la gimnaziu, filologie și profilul teologic.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI