You are currently viewing ADMITEREA LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIŞTE

ADMITEREA LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIŞTE

     

 

   Miercuri, 27 mai 2015, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a avut loc examenul de admitere la Seminarul Teologic Ortodox Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște, pentru noul an școlar 2015-2016.
   Examenul a constat din evaluarea candidaților la probele de dicție și muzică și o probă scrisă la disciplina religie, astfel, că din cei 29 de candidați înscriși au fost declarați admiși 26.
   Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște a fost înființat în anul 1992, fiind o școala teologică ce susține activitatea pastoral-misionară și educațională a Arhiepiscopiei Târgoviștei, numeroși elevi seminariști primind, de-a lungul timpului, variate premii la Olimpiade și Concursuri școlare naționale.
   În cadrul școlii funcționează profilul teologic cu 28 de locuri și perioada de studii de 4 ani, profilul uman-filologie, cu 28 de locuri, și clasa a V-a, cu 25 de locuri.
În prezent, școala are, în total, 325 de elevi, iar anul acesta vor absolvi 56 de elevi, din clasele a XII-a.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI