You are currently viewing ADUNAREA GENERALĂ ANUALĂ A ASOCIAŢIEI CENTRUL DIACONAL “CASA CREŞTINĂ” A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

ADUNAREA GENERALĂ ANUALĂ A ASOCIAŢIEI CENTRUL DIACONAL “CASA CREŞTINĂ” A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

 

                 

 

Luni, 18 ianuarie 2016, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, în Sala “Decennium” a Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, s-au desfăşurat lucrările Adunării Generale anuale a Asociaţiei Centrul Diaconal „CASA CREŞTINĂ”, instituţie a Eparhiei noastre, membră a federaţiei “Filantropia” a Patriarhiei Române. În cuvântul său de deschidere, Înaltpreasfinţia Sa a evidenţiat rolul Asociaţiei în sprijinirea misiunii social-filantropice a Eparhiei noastre, pentru îmbunătăţirea mediului social local şi ajutorarea concretă a semenilor noştri care trec prin situaţii dificile.
   Întrunirea a fost inaugurată de prezentarea raportului general de activitate pe anul 2015, şi a raportului financiar, de către Pc. Arhidiacon Consilier Ionuţ Ghibanu, vicepreşedintele instituţiei, şi Pc. Pr. Adrian Rada, Secretar executiv al Asociaţiei. Activitatea Asociaţiei a avut în vedere instituţiile din cadrul Centrului Social Creştin al Arhiepiscopiei Târgoviştei şi anume: Căminul Social de tip familial “Sf. Ier. Nicolae” din cadrul Centrului Social Creştin al Eparhiei noastre, în care sunt îngrijiţi 8 copii; Centrul de consiliere, care a oferit servicii la 11 familii, însemnând 57 de persoane; Centrul de Informare şi Orientare Antidrog, ce a avut 8 înâlniri majore şi 14 beneficiari direcţi; Centrul de Consiliere psihologică şi socială pentru copii şi familii, care a oferit îndrumare la 32 de familii şi 65 de copii; Centrul pentru tineret, în cadrul căruia s-au desfăşurat ateliere de artă şi diferite cursuri de măestrie, precum şi Centrul de formare profesională, care a derulat activităţile necesare acreditării, astfel încât va putea oferi formare în domeniile profesionale: animator social-educativ şi lucrător social.
   Dintre instituţiile colaboratoare şi partenere amintim de: Consiliul Judeţean Dâmboviţa, prin intermediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului-Dâmboviţa, Centrul de Prevenire şi Combatere a Consumului de Droguri-Dâmboviţa, Biblioteca Judeţeană “Ion Heliade Rădulescu” din Târgovişte, Crucea Roşie, filiala Dâmboviţa, Fundaţia Benessere, Fundaţia „Anisia Ioana”, Fundaţia „ProVita”, ori şcoli şi licee din judeţul Dâmboviţa.
   Asociaţia Centrul Diaconal „CASA CREŞTINĂ”, înfiinţată în anul 2004, la iniţiativa Înaltpreasfinţitului Arhiepsicop şi Mitropolit NIFON, contribuie la promovarea principiilor evanghelice ale iubirii şi solidarităţii în mediul social contemporan al Eparhiei noastre. De aceea, îşi propune, în noul an 2016, continuarea şi optimizarea proiectelor aflate în derulare, precum şi iniţierea altora noi, inclusiv prin atragerea de fonduri europene, donaţii, ori sponsorizări.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI