You are currently viewing AJUTOARE PENTRU FAMILII GREU ÎNCERCATE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

AJUTOARE PENTRU FAMILII GREU ÎNCERCATE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

      

 

   Luni, 14 noiembrie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitul Pãrinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, Parohia Vulcana Pandele, în colaborare cu Primăria Vulcana Pandele, a dăruit unei familii defavorizate, cu doi copii, din localitate, material lemnos pentru încălzire, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru copii, precum și alimente.

   De asemenea, parohiile: Fieni, Costești, Șerbănești, Buciumeni, Valea Leurzii au organizat o colectă, la care s-a adăugat și contribuția Centrului Eparhial, din care s-au achiziționat materiale de construcție, necesare unui credincios din localitatea Berivoiești a cărui casă a fost mistuită de flăcări. 

   Prin aceaste acțiuni Biserica a dorit să ofere exemple de solidarizare în comunitatea locală pentru aproapele nostru aflat adesea în grele încercări, invitând la solidarizare și generozitate și pe alții.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI