You are currently viewing ALEGERI PENTRU DESEMNAREA REPREZENTANTULUI ELEVILOR ÎN CADRUL CONSILIULUI DE ADMINISTRAŢIE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

ALEGERI PENTRU DESEMNAREA REPREZENTANTULUI ELEVILOR ÎN CADRUL CONSILIULUI DE ADMINISTRAŢIE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

În perioada 14 – 27 septembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în cadrul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgovişte s-a desfăşurat procesul electoral pentru desemnarea reprezentantului elevilor în cadrul Consiliului de Administraţie al şcolii.
Alegerile au avut loc după următorul calendar:
– 14-19 septembrie – cadidaţii şi-au depus dosarele de candidatură la comisie;
– 20-21 septembrie – comisia a analizat şi a validat dosarele depuse şi a anunţat public numele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare;
– 22-26 septembrie – elevii alesi s-au prezentat în cadrul unor întâlniri şi dezbateri cu elevii şcolii;
– 27 septembrie – s-a desfăşurat procesul electoral şi s-au anunţat rezultatele.
În urma numărării voturilor, elevul Tudorache Mirel Valentin, de la clasa a XII-a S, a fost desemnat reprezentantul elevilor în cadrul Consiliului de Administraţie pentru anul scolar 2021-2022. Tânărul elev seminarist face parte şi din Consiliul Şcolar al Elevilor de la Seminarul Teologic Ortodox, structură care apără interesele elevilor şi promovează un climat şcolar propice pentru dezvoltarea persoanei, a educaţiei civice autentice şi susţine formarea unor viitori cetăţeni responsabili.
Menţionăm faptul că, în timpul derulării alegerilor, măsurile igienico-sanitare au fost respectate cu stricteţe de către participanţi.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI