You are currently viewing AMBASADORUL FEDERAȚIEI RUSE ÎN ROMÂNIA, ÎN VIZITĂ LA ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

AMBASADORUL FEDERAȚIEI RUSE ÎN ROMÂNIA, ÎN VIZITĂ LA ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

   Marți, 30 mai 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a primit, la Reședința Eparhială, pe Excelența Sa, domnul Valery KUZMIN, Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar al Federației Ruse în România.
   În cadrul întâlnirii, au fost discutate câteva chestiuni de interes comun, precum rolul Ortodoxiei – confesiune creștină dominantă în ambele state, pe plan european și mondial; aprofundarea identității spirituale și culturale specifice, în contextul global actual; elemente comune ale istoriei spirituale ale celor două țări și dezvoltarea relațiilor ecleziale și culturale dintre România și Rusia, ca state cu o veche, puternică și importantă moștenire culturală.
   La acest eveniment au mai luat parte domnul Pavel Alekseenko – Secretar II al Ambasadei Federației Ruse și Pc. Pr. Ionuț Ghibanu, Vicar Eparhial.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI