You are currently viewing AMBASADORUL REPUBLICII BELARUS ÎN ROMÂNIA ÎN VIZITĂ LA ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

AMBASADORUL REPUBLICII BELARUS ÎN ROMÂNIA ÎN VIZITĂ LA ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

   

   

   Vineri, 26 mai 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, a primit la Reședința Eparhială pe Excelența Sa, domnul Andrei M. Grinkevich, Ambasadorul Republicii Belarus în România. Cu acest prilej, au fost abordate mai multe probleme de interes comun, precum: păstrarea identității culturale și religioase naționale, rolul Ortodoxiei la crearea de punți între oameni și culturi, dar și aprofundarea relațiilor dintre cele două țări. La eveniment au participat domnul jr. Antonel Jâjâie, Prefectul județului Dâmbovița, domnul jr. Alexandru Oprea, Președintele Consiliului Județean Dâmbovița și Pc. Pr. Ionuț Ghibanu, Vicar Eparhial.

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI