You are currently viewing APARIŢIE EDITORIALĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

APARIŢIE EDITORIALĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

 

      

Semnalăm apariţia Ghidului metodic interdisciplinar pentru disciplina religie, clasa a III-a, domeniul “Dumnezeu se face cunoscut omului”, elaborat şi tipărit cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, de către doamna Prof. Floricica Ştefan şi doamna Prof. Gabriela-Florica Catrina de la Colegiul Naţional “Constantin Cantacuzino” din Târgovişte, la Editura „Ama Aediting” din Bucureşti.
   Acest ghid propune metode didactice, tradiţionale şi moderne, adaptate particularităţilor de vârstă ale elevilor, încurajând, prin integrarea învăţării formale cu cea informală şi nonformală, corelarea strategiilor de predare cu cele de învăţare independentă.
   Caracterul interdisciplinar al ghidului realizează un schimb de experienţă şi de practică pedagogică între două materii fundamentale: religie şi limba română, şi reprezintă o oportunitate şi un model pentru viitoare aprofundări didactice, generând noi dimensiuni de interpretare şi oferind elevilor posibilitatea de a înţelege semnificaţia comunicării prin cuvânt, în raport cu celelalte moduri/tipuri de comunicare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI