You are currently viewing APOLOGETUL ȘI SCRIITORUL CREȘTIN DANION VASILE A CONFERENȚIAT LA TÂRGOVIȘTE PENTRU ELEVI ȘI STUDENȚI

APOLOGETUL ȘI SCRIITORUL CREȘTIN DANION VASILE A CONFERENȚIAT LA TÂRGOVIȘTE PENTRU ELEVI ȘI STUDENȚI

La invitația Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR) – filiala Târgoviște, apologetul și scriitorul creștin Danion Vasile a susținut joi, 23 martie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, la Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște, conferința cu tema „Postul și învierea lăuntrică”, iar apoi, la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgovişte, conferinţa cu tema „Înrudirea duhovnicească şi comuniunea cu sfinţii”.

Atât la Facultate, cât și la Seminar, au avut loc discuții cu privire la probleme pastoral-misionare contemporane, dar și referitoare la preocupările și căutările actuale ale tinerilor, la care domnul Danion Vasile a oferit răspunsuri fundamentate pe mărturia vieții Sfinților Părinți și a experienței vieții de comuniune ecleziale.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI