You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A OFERIT 40 DE SCAUNE CU ROTILE ȘI 20 DE ROLATOARE CU CADRU DE MERS UNOR INSTITUȚII SOCIALE DIN JUDEȚUL DÂMBOVIȚA

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A OFERIT 40 DE SCAUNE CU ROTILE ȘI 20 DE ROLATOARE CU CADRU DE MERS UNOR INSTITUȚII SOCIALE DIN JUDEȚUL DÂMBOVIȚA

La inițiativa Înalpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon au fost oferite, vineri, 27 ianuarie 2023, prin intermediul Sectorului Social-Filantropic și Misionar al Eparhiei noastre, 40 de scaune cu rotile și 20 de rolatoare cu cadru de mers, unor instituții sociale din județul Dâmbovița care au în grijă bătrâni cu dizabilități și au nevoie de astfel de echipamente.
Instituțiile, beneficiare ale donației, cu care Eparhia noastră colaborează, sunt: Căminul pentru persoane Vârstnice Sf. Elena – Târgoviște, Direcția de Asistență Socială Târgoviște -Biroul de Îngrijire la Domiciliu pentru Persoane Vârstnice, Asociația Suflet pentru Oameni – Târgoviște, Spitalul Orășenesc Pucioasa, Centrul de Asistență Medico-Socială – Bucșani și Azilul de Bătrâni Mereni – Conțești.
Ca dar și mărturie a filantropiei creștine, Arhiepiscopia Târgoviștei a oferit acestor instituții, în anul 2022, constant și consistent, alimente, îmbrăcăminte, produse igienico-sanitare, precum și aparatură electrocasnică, toate necesare bunei desfășurări a activității lor cotidiene.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI