You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A OFERIT AUXILIARE DIDACTICE PENTRU ORA DE RELIGIE

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A OFERIT AUXILIARE DIDACTICE PENTRU ORA DE RELIGIE

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în săptămâna 1-7 decembrie 2022, prin intermediul profesorilor de religie, Arhiepiscopia Târgoviștei a oferit 300 auxiliare didactice pentru clasa pregătitoare, pentru disciplina Religie, în cadrul unui proiect inițiat în anul 2017, prin intermediul căruia, anual, elevii de la școlile gimnaziale din eparhie sunt încurajați să participe la ora de Religie.

Toate parohiile din Arhiepiscopia Târgoviștei au încheiat, la începutul anului școlar, 343 de Parteneriate educaționale de colaborare cu unitățile de învățământ din județ.

Reamintim totodată că, pentru a sprijini actul educațional, Arhiepiscopia Târgoviștei acordă elevilor și studenților merituoși din Eparhie 20 de burse de studiu „Sfântul Ierarh Nifon”, în valoare lunară de 5.200 lei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI